Ansökan om egensotning

Ansökan om att utföra rengöring (sotning) på den egna fastigheten enligt lag (2003:778) om skydd mot olyckor.

Utförda rengöringar (sotningar) ska dokumenteras skriftligt och ska kunna uppvisas på kommunens begäran. Ändrade förhållanden vad det gäller eldningsanläggningen ska anmälas till Södertörns brandförsvarsförbund, detta kan t.ex. gälla val av bränsle eller ändrad användningsfrekvens. Även ändrade förhållande i övrigt, t.ex. ägarbyte, ska anmälas till Södertörns brandförsvarsförbund.

Signera med BankID

När du har fyllt i formuläret signerar du ansökan med BankID.

Uppgifter om ägare

Är du privatperson eller företag som ansöker om egensotning

Uppgifter om fastigheten

Uppgifter om rengöringsobjektet

Om det finns flera objekt på fastigheten ska du ange vilka du vill rengöra (sota) själv. De objekt som inte står med i ansökan kommer fortsättningsvis rengöras (sotas) av den entreprenör som din kommun har avtal med.

Ditt ansvar som fastighetsägare

För att du som fastighetsägare ska få ta över ansvaret för sotning av er fastighet behöver vi försäkra oss om att ni klarar av att sota (rengöra) enligt de sotningsfrister som gäller för respektive rengöringsobjekt.

Är ni som fastighetsägare medveten om att ni tar över ansvaret för rengöring (sotning) av de objekt/-en som ni har får medgivande att rengöra (sota) själv och att ni är skyldig att rengöra (sota) enligt de sotningsfrister (hur ofta ni ska sota) som gäller för respektive objekt?
Har ni som fastighetsägare kompetensen som krävs för att utföra rengöring (sotning) från ett ur brandskyddssynpunkt säkert sätt?
Har ni som fastighetsägare tillräckligt med kunskap om er eldstad och tillhörande anordningar för att utföra rengöring (sotning) samt hantering av sot från ett ur brandskyddssynpunkt säkert sätt?
Har ni den fysisk förmåga att arbeta på tak och komma åt rensluckor på eventuella svåråtkomliga ställen?
Har ni som fastighetsägare den nödvändiga utrustningen som krävs för rengöring (sotning) av sotningsobjektet/-en?
Är ni som fastighetsägare införstådd med att brandskyddskontrollen av objektet/-en i ansökan kommer att utföras av den Södertörns brandförsvarsförbund utsedde skorstensfejarmästaren eller av skorstensfejarmästaren utsedd behörig personal i enlighet med det som anges i Myndigheten för civilt försvar (tidigare Myndigheten för samhällsskydd och beredskap) författningssamling (MSBF 2014:6)?
Är ni som fastighetsägare införstådd med att medgivandet för att rengöra (sota) själv återkallas om rengöringen (sotningen) inte utförs på ett från brandskyddssynpunkt betryggat sätt?

Bilagor

För att Södertörns brandförsvarsförbund ska kunna behandla din ansökan ska protokoll från senaste brandskyddskontrollen för aktuella eldstäder i fastigheten alternativt godkänt protokoll från installationsbesiktningen om ingen brandskyddskontroll har genomförts än skickas in. Finns det brister på objektet/objekten som resulterat i föreläggande vid brandskyddskontroll ska det åtgärdas innan ansökan om egensotning skickas in.

Till ansökan ska även kursintyg bifogas som styrker att fastighetsägaren har den kompetens som krävs för att utföra rengöring (sotning).

 

Hantering av personuppgifter

Genom att skicka in din ansökan är du införstådd med att vi behandlar dina personuppgifter i enlighet med dataskyddsförordningen (GDPR). Läs mer om hur vi hanterar personuppgifter.

När din ansökan inkommer till oss blir det en allmän handling.